ابزار دقیق

گیج دما

از {{model.count}}

ترمومتر

تعداد
نوع
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  • {{value}}
مقایسه
کمی صبر کنید...

گیج دما یا ترمومتر از تجهیزات پرکاربرد در صنایع است که به منظور اندازه گیری دما از آن استفاده می شود. در فرآیندهای صنعتی لازم است دمای سیستم و فرایندها به صورت پیوسته اندازه گیری و کنترل شود تا از وارد آمدن آسیب احتمالی به سیستم جلوگیری گردد. گیج دما یا ترمومتر وسیله ای است که این وظیفه حیاتی را به عهده دارد. از ترمومتر در صنایع مختلفی استفاده می شود و جزو ابزار دقیق پرکاربرد به شمار می رود. برای استعلام قیمت و موجودی انواع ترمومتر از طریق دکمه استعلام محصول اقدام فرمایید.

گیج دما یا ترمومتر از جمله تجهیزات اندازه گیری پرکاربرد در صنایع مختلف است که برای اندازه گیری دما از آن استفاده می شود. در فرآیندهای صنعتی لازم است دمای سیستم و فرایندها به صورت پیوسته اندازه گیری و کنترل شود تا از وارد آمدن آسیب احتمالی به سیستم جلوگیری گردد. گیج دما یا ترمومتر وسیله ای است که این وظیفه حیاتی را به عهده دارد. از ترمومتر در صنایع مختلفی استفاده می شود و جزو ابزار دقیق پرکاربرد به شمار می رود. 


انواع گیج دما با سنسور بی متال

گیج دما با سنسور بی متال اولین نوع از دماسنج های است که قصد داریم بررسی کنیم. سنسورهای دمای بی متال با استفاده از تیوب های فنری یا مارپیچی مقادیر دما را اندازه گیری می کنند. تیوب شامل دو نوار با ضریب انبساط مختلف می شود که به یک دیگر متصل شده اند. تغییر دما باعث تغییر مکانیکی نوارهای فلزی نهایتا تغییر در شکل تیوب فنری یا مارپیچی شده و دما مشخص می شود. سنسور بی متال را می توان برای اندازه گیری رنج ۷۰- تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد طراحی کرد. دماسنج های بی متال معمولا با کلاس دقت ۱ یا ۲ در بازار عرضه شده اند.

دومین نوع از گیج های دما، گیج دما انبساطی یا Expansion است. این مدل گیج دما شامل سنسور دما، کپیلاری و بوردون تیوب می شود. سیستم اندازه گیری در این ترمومترها با مایع پر می شود. با تغییر دما، فشار داخل دماسنج نیز تغییر خواهد کرد. فشار از طریق لوله به اشاره گر منتقل میشود و درجه حرارت نهایتا نمایش داده می شود. معمولا این دماسنج ها با کپیلاری هایی با طول ۵۰۰ میلی متر تا ۱۰۰۰۰ میلی متر ساخته می شوند و می توان برای اندازه گیری دما در فاصله های نسبتا دور نیز از این مدل ها استفاده کرد. محدوده اندازه گیری دما در این سری ۴۰- تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد با کلاس ۱ یا ۲ می باشد.

دماسنج گازی نوع سوم از ترمومترهایی است که می خواهیم به آن بپردازیم. در گیج دما گازی، دنباله، کپیلاری و بوردون تیوب با یک دیگر ترکیب می شوند و یک سیستم واحد را تشکیل می دهند. این سیستم واحد با یک گاز بی اثر پر می شود. اگر دما تغییر کند فشار این گاز نیز تغییر خواهد کرد. نهایتا این تغییرات به عقربه منتقل می شود و مقادیر دما نمایش داده می شود. معمولا دماسنج های گاز اکچوئیتد را برای اندازه گیری دمای بین ۲۰۰- تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد با کلاس دقت ۱ ساخته می شوند. 


خرید ترمومتر صنعتی

در هنگام خرید هر نوع دماسنج عقربه ای یا ترمومتر، باید یک سری پارامتر را در نظر گرفته و مشخص نمایید تا بتوانید مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه به این پارامترها اشاره می کنیم: 

سنسور اندازه گیری

در هنگام انتخاب در ابتدا باید با توجه به فرآیند و ویژگی های آن مناسب ترین سنسور را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که سنسورهای دمای موجود در بازار هر کدام ویژگی های مشخصی دارند، بنابراین باید با شناخت کامل از سنسور و شرایط فرآیند، دست به انتخاب بزنید. به طور مثال دماسنج های بی متال در مقایسه با گاز اکچوئیتد دقت بالاتری در نصب مستقیم دارند. 

رنج اندازه گیری

هر دماسنجی برای اندازه گیری رنج دمایی مشخصی طراحی شده است، اگر دما بالاتر از این محدوده یا کمتر از آن باشد علاوه بر آسیب به دماسنج مقادیر با خطای زیادی اندازه گیری میشوند و نهایتا ممکن است سیستم با آسیب جدی روبرو شود. 

طول دنباله

دماسنج های موجود در بازار معمولا یا به صورت دنباله دار یا کپیلاری دار ساخته شده اند. اگر دما در یک فرآیند بسیار بالا باشد یا امکان نصب مستقیم گیج دما نباشد باید در این شرایط از دماسنج کپیلاری دار استفاده شود.


کاربرد ترمومترها

همان طور که قبلا گفتیم، ترمومترها کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف دارند. تار جمله این استفاده می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    استفاده در پروژه‌های آزمایشگاهی برای اندازه گیری دمای محیط و دمای محل انجام واکنش
•    استفاده در پروژه‌های صنعتی با دمای بسیار زیاد به کمک ترموکوپل‌ها
•    اندازه گیری دما از مسافت‌های دور با کمک دماسنج‌های لیزری
•    استفاده در لوازم و تجهیزات خانگی مانند مایکروفر و تجهیزات آشپزی
•    استفاده در کارخانه ها
•     صنایع پتروشیمی 


ترمومتر ها و دماسنج‌ های آنالوگ و عقربه ای به همان اندازه‌ای که ساده و معمولی به نظر می‌رسند، می‌توانند ابزارهایی مهم و تعیین کننده در صنعت و فرآیندهای سربسته باشند. بالا رفتن بدون محدودیت دما در کارخانه‌ها و به طور ویژه در پالایشگاه‌ها می‌تواند فاجعه بیافریند. بنابراین، انتخاب و خرید ترمومتر آنالوگ مناسب برای هر پروژه از حساسیت بالایی برخوردار است و به مانند انتخاب یک دماسنج معمولی نیست.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...