در این مطلب قصد داریم یکی از متعلقات مهم چدنی را معرفی کنیم که وظیفه کلیدی در خط لوله دارند. اتصال قابل پیاده کردن از متعلقات چدنی است که معمولا در خطوط لوله بنه به نیاز و شرایط موجود از دو نوع تایپ F1 یا F2 آن استفاده می کنند.


اتصال قابل پیاده چیست؟

اتصال قابل پیاده کردن یا Dismanting Joint نقش تعیین کننده ای در طراحی و چیدمان خطوط لوله و شیرآلات دارند و به عنوان یک ابزار کمکی مهم و ضروری در هنگام نصب و جداسازی لوله ها و شیرها از آن ها استفاده می شود. از آن جایی که اتصال قابل پیاده کردن، هماهنگی و تنظیم بودن طولی لوله ها را تأمین می کند، بدون استفاده از آن، نصب دقیق شیرآلات در خط لوله تقریبا امکان پذیر نیست. به لطف قابلیت تنظیم شدن اتصال قابل پیاده کردن، شیر می تواند در کنار اتصال قابل پیاده قرار گیرد و به آن متصل گردد و طول آن به گونه ای است که می تواند فضای ایمن لازم برای نصب فلنج را فراهم کند و از به آن متصل شود. روال بر عکس همین کارکرد نیز برای زمانی استفاده می شود که لازم است شیر از خط لوله جدا شود. اتصال قابل پیاده کردن، در این حالت فضای لازم برای برداشتن و خارج کردن شیر از خط لوله را فراهم می کند. بنابراین، در هر دو حالت استفاده از اتصال قابل پیاده کردن فرایند نصب و جداسازی را تسهیل می کند و همین امر سبب صرفه جویی در زمان عملیات می شود و زمان غیر فعال بودن سیستم انتقال را کاهش می دهد. 

علاوه براین، زمانی که بخشی از خط لوله قرار است به هم متصل شود نیز از فرایند مشابهی استفاده می شود و اتصال قابل پیاده کردن در این موارد نیز کارایی خود را به نمایش می گذارد و فرایند جاگذاری یا حذف را تسهیل می کند. همچنین، زمانی که لازم است یک پمپ ثابت به لوله ای که از میان دیوار بیرون زده است اتصال پیدا کند، برای پر کردن فضای خالی موجود از اتصال قابل پیاده کردن استفاده می شود. 

حتی اگر چندین نوع اتصال قابل پیاده کردن در بازار موجود باشد، اصول پایه کارکرد آن ها مشابه هم می باشد.  بنابراین، آداپتور فلنج بر روی اتصال قابل پیاده کردن قرار دارد و از طریق فلنج اتصال قابل اطمینانی با شیر یا لوله دارد. سوراخ های فلنج به گونه ای است که جوابگوی فشار کاری سیستم انتقال است. قطعه F (گلویی فلنجدار) که یک فلنج جهت اتصال در سمت دیگر اتصال قابل پیاده کردن دارد، به درون آداپتور فلنج رانده می شود. برای نصب یا جداسازی شیرهایی که امکان تنظیم طولی به اندازه 25 میلی متر دارند، این دو قسمت اتصال قابل پیاده کردن می توانند به سمت هم فشرده شده و فضای لازم را برای انجام فرایند اتصال یا جداسازی انجام دهند. 


مواردی که باید قبل از نصب اتصال قابل پیاده کردن بررسی کنید!

قبل از اینکه شروع با استفاده از اتصال قابل پیاده کردن نمایید و حین فرایند نصب موارد زیر را بررسی کنید و از درستی آن‌ها اطمینان حاصل کنید:

  • فلنج‌ها را بررسی کنید و از مناسب بودن اندازه آن ها لطمینان حاصل کنید.
  • طول اتصال قابل پیاده کردن را اندازه بگیرید و اطمینان حاصل کنید فضای لازم برای پیاده کردن آن فراهم است.
  • اطمنیان حاصل کنید که هیچ عامل یا ماده خارجی مزاحمی در قسمت پیاده سازی وجود ندارد.
  • برای ایجاد گشتاور مناسب جهت بستن پیچ ها از آچار مناسب با دسته بلندتر استفاده کنید.
  • یکی از مشکلات متدوال در استفاده از اتصال قابل پیاده کردن، درست سفت نشدن پیچ‌هاست. اطمینان حاصل کنید ابزار مناسب برای این کار را در دسترس دارید. 


در نصب اتصال قابل پیاده کردن یک سری مشکلات متداول ممکن است پیش بیاید که بهتر از قبل به آن ها اشراف داشته باشید. در هنگام نصب از درست سف شدن پیچ ها اطمینان حاصل کنید، بین اتصال و گسکت را چک کنید تا شن و ذرات مزاحم وجود نداشته باشد، بین رزوه پیچ ها تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و پرشدگی باشد و در نهایت مطمئن شوید فلنج ها به درستی در کنار هم قرار گرفته اند. 


مشخصات کلی اتصال قابل پیاده کردن

اتصال قابل پیاده کردن موجود در بازار ایران معمولا در سایزهای DN 50 تا DN 3000 و با فشاری کاری 6 تا 63 بار تولید می شوند. سوراخکاری فلنچ این اتصال مطابق با استاندارد DIN EN 1092 (DIN 2501) انجام می شود. از مزایای این اتصال می توان به اشغال فضای کم و طراحی مطمئن آن اشاره کرد. از جمله شناخته شده ترین اتصالات قابل پیاده می توان به اتصال قابل پیاده کردن میراب اشاره کرد که از برندهای خوش نام در تولید شیرآلات می باشد. اتصال قابل پیاده کردن میراب برای استفاده در خطوط انتقال آب خام، آب آشامیدنی تا دمای 70 درجه سانتیگراد مناسب می باشد و برای استفاده در خطوط با سیال با دمای بالاتر باید با کارشناسان مشورت صورت گیرد. 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. برای اطلاع از قیمت و موجودی اتصال قابل پیاده کردن، لطفا با کارشناسان ولو ایران تماس حاصل فرمایید. 

021-22568705