شیر کشویی چاقویی چیست؟

در این مطلب به بررسی شیر کشویی چاقویی خواهیم پرداخت و سیاحتی خواهیم داشت به دنیایی این نوع از شیرهای کشویی و کاربرد و ویژگی های آن ها. در پایان نیز تفاوت شیر کشویی چاقویی و شیر فلکه کشویی را شرح خواهیم داد.

شیر کشویی چاقویی، شیر دروازه ای چاقویی، شیر گیوتینی یا نایف ولو، نوعی از شیرهای کشویی است که از یک تیغه به منظور مسدود کردن مسیر جریان مایعات سنگین، لجن و مایعات خمیری استفاده می کند. در ابتدا، شیر کشویی چاقویی برای استفاده در صنعت کاغذ و خمیر کاغذ طراحی شد اما ویژگی های ساختاری آن باعث شد به سرعت در صنایع دیگر نیز محبوبیت کسب کند و وارد صنایع دیگر نظر آب و فاضلاب و ... شود. 

این شیرها برای استفاده در محیط های خورنده، فرسایشی و ساینده مناسب هستند. در نوع معمول شیرهای کشویی، ممکن است چسبیدن مایعات سنگین به دروازه، آببند و گوه شیر، مانع از بسته شدن کامل آن شود، اما شکل تیغه ای دروازه شیر کشویی چاقویی، باعث می شود تا تیغه شیر، مانند چاقو عمل کرده و با برش دادن سیال سنگین به صورت گیوتنی جریان آن را مسدود کند. 

ویژگی های ساختاری خاص شیر کشویی چاقویی آن را برای استفاده در سیستم هایی که دارای سیال با ویسکوزیته بالا هستند مناسب می کند. این نوع شیر کشویی، حداقل افت فشار را در حالت کاملا باز دارد و باز و بسته کردن آن به سادگی انجام می شود. 

شیر کشویی چاقویی برای استفاده در شرایط کاری خشن مناسب است و لبه تیغه های آن به حالت تیز شده می باشد تا بتواند به راحتی مایعات سنگین و مواد نیمه جامد را قطع کند. همچنین، این شیر گزینه مناسبی برای استفاده در سیستم های آب پسماند و لجن می باشد. به ویژه در مواردی که سیال دارای خواص اسیدی باشد؛ چرا که تیغه های این شیر از فلز ضد اسید ساخته می شود و در برابر خوردگی و سایش مقاوم است. 

در مورد نحوه بسته شدن شیر چاقویی و وضعیت آن در حالت کاملا بسته باید گفت، زمانی که شیر در حالت بسته قرار دارد، تیغه شیر در میان آببند (معمولا الاستومری) قرار می گیرد و مسیر جریان را مسدود می کند. مایعات غلیظ و نیمه جامد خمیری به راحتی به سطح این قسمت الاستومری می چسبند اما مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال، زمانی که ذرات جامد یا پودری شکل از دریچه شیر عبور می کند، باعث می شود فضای بین این قسمت با این مواد پر شود و حالت سخت به خود بگیرد. در این حالت شیر به سختی بسته می شود و لازم است آببند الاستومری تعویض شود.


شیر کشویی چاقویی باید در مواردی به کار رود که نیاز است شیر در حالت کاملا باز یا کاملا بسته باشد. بنابراین، این شیر برای تنظیم جریان مناسب نمی باشد و در حقیقت ساختمان آن برای این نوع عملکرد طراحی نشده است. اگر این شیر در حالت نیمه بسته قرار گیرد، در اثر فشار سیال دچار ارتعاش می شود و این عامل در طولانی مدت سبب از بین رفتن دیسک و آببند شیر می شود. علاوه بر این، شیر کشویی چاقویی به گونه ای طراحی شده است که به آرامی باز و بسته می شود؛ این امر سبب می شود تا شیر در برابر ضربه قوچ مقاوم باشد. 

برای باز و بسته کردن شیر کشویی چاقویی، بسته به شرایط کاری، بودجه، سایز شیر و عملکرد مورد انتظار، می توان از عملگر دستی که بصورت هندویل (فلکه ای) است و یا از عملگرهای برقی، پنوماتیک یا گیربکسی استفاده کرد.

حالا که کلیاتی در مورد چیستی شیر کشویی چاقویی ارائه دادیم، اگر موافق هستید در ادامه به کاربرد این شیرها اشاره کنیم و به سیاحت در دنیای شیر چاقویی ادامه دهیم. پس تا پایان همراه ما باشید.


ساختمان و اجزای شیر کشویی چاقویی

ساختمان و اجزای شیر کشویی چاقویی


کاربرد شیر کشویی چاقویی

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، ماهیت عملکردی شیر چاقویی از اسمش مشخص است. چاقو برای بریدن است و می دانیم مایع و گاز قابل بریدن نیستند. پس چرا چاقویی؟ اگر با سیال متداول سر و کار نداریم پس کاربرد این شیر کجاست؟ برای پاسخ به این سوالات کمی خارج از چارچوب فکر کنیم. اگر با مایع و گاز سر و کار نداریم پس احتمالا منظورمان یا مواد جامد است و یا بین فازی. از طرفی مواد جامد قابل جاری شدن نیستند. پس نتیجه مشخص است. دانه‌های ریز پودری شکل و مایعات غلیظ و نیمه جامدهای خمیری شکل. به همین راحتی به پاسخ رسیدیم. 

 شیر کشویی چاقویی برای قطع و وصل جریان مایعات با ویسکوزیته بالا، پودرها و خمیرها استفاده می شود. به طور عمده در صنایع غذایی، شیمیایی، معدنی، دارویی، نفت و گاز، کاغذسازی، سیمان، پتروشیمی، فولاد و صنایعی که با این گونه مواد سر و کار دارند استفاده می شود. البته این موضوع به این معنی نیست که نتوان از آن در سیستم‌های حاوی مایعات استفاده کرد.

در سیستم های آب پسماند، مایعات دارای ذرات قابل رسوب شدن و هم چنین سیستم های انتقال آب نیز می توان از این شیر ها استفاده کرد. به طور کلی، شیر کشویی چاقویی برای فشارهای کاری پایین طراحی شده است و استفاده از آن ها در سیستم هایی که فشار کاری آن ها بالاست مناسب نیست.


مزایا و معایب شیر کشویی چاقویی

از مزیت‌های اصلی شیر کشویی چاقویی سادگی عملکرد، قیمت پایین، وزن نسبتا کم و عملکرد بالای آن برای قطع و وصل جریان مواد پودری و مایعات غلیظ اشاره کرد. از دیگر مزیت‌های این نوع شیر کشویی می‌توان به آببند U شکل آن اشاره کرد که آببندی بالایی برای شیر کشویی چاقویی فراهم می کند. 

علاوه بر این، شیر کشویی چاقویی، به دلیل فول سایز یودن، در حالت کاملا باز مانعی بر سر راه محتویات عبوری ایجاد نمی کند؛ بنابراین، افت فشار در این نوع شیر پایین است. طبیعتا هر نوع شیری در مقابل مزایای آن یک سری محدودیت نیز دارد. مهم ترین محدودیت های شیر کشویی چاقویی، فشارکاری پایین آن و هم چنین، مناسب نبودن آن برای تنظیم جریان است به طوری که اگر برای تنظیم جریان به کار رود، ارتعاشات حاصله می تواند هم به شیر و هم سیستم انتقال آسیب وارد کند. 


انواع شیر کشویی چاقویی بر اساس جنس بدنه

شیر کشویی چاقویی عموما با جنس بدنه استنلس استیل، کربن استیل و چدنی تولید و عرضه می شوند. عموما در تمام انواع شیر چاقویی، جنس دیسک از استنلس استیل می باشد. دلیل این امر این است که عموما دیسک شیر کشویی چاقویی در معرض خوردگی، سایش و فرسایش قرار دارد. بنابراین، جهت تضمین عملکرد مناسب شیر درطولانی مدت، دیسک شیر باید از مقاومت مناسبی برخوردار باشد. شیر کشویی چاقویی استنلس استیل بیشتر در مواردی استفاده می شود که بدنه شیر نیز در معرض خوردگی قرارگرفته باشد. 

ازجمله شیرهای کشویی چاقویی پرطرفدار در بازار فعلی ایران می توان به شیر کشویی چاقویی میراب اشاره کرد که تاییدیه های لازم برای استفاده در انواع مصارف صنعتی را دارا است و به خوبی توانسته است محبوبیت بالایی را در میان صنایع مختلف کسب کند. 


⚡ برای دریافت قیمت شیر کشویی چاقویی و مشاوره پیش از خرید با کارشناسان ولو ایران تماس بگیرید.⚡

021-22568705


تفاوت شیر کشویی چاقویی با شیر فلکه کشویی

با توجه آنچه تا کنون گفتیم، مشخص شد که شیر کشویی چاقویی از خانواده گیت ولو ها یا همان شیر فلکه های کشویی است. با این وجود، تفاوت های ساختاری و کارکردی نیز بین آن ها وجود دارد. شیر کشویی چاقویی در مقایسه با شیر فلکه کشویی، ساختمان نسبتا ساده تری دارد و قسمت بالارونده و مسدود کننده صفحه دیسک شیر است. به عبارت دیگر، دیسک شیر با حرکت رو بالا و پایین، عمود بر مسیر جریان، نسبت به باز یا بسته شدن شیر عمل می کند. شیر کشویی چاقویی نسبت به شیر فلکه کشویی، از نظر اندازه کوچک تر، از نظر وزن سبک تر و از نظر نصب و راه اندازی ساده تر هستند. 

تفاوت شیر کشویی چاقویی با شیر فلکه کشویی


از دیگر تفاوت‌های این دو نوع شیر می‌توان به شکل دیسک آن ها اشاره کرد. لبه دیسک شیر کشویی چاقویی در قسمت انتهای پایین آن، یعنی جایی که بر روی آببند می نشیند، به حالت تیز شده و شارپ است در حالی که در شیر فلکه کشویی به این شکل نیست. مزیت بالاتری که شیر کشویی چاقویی نسبت به شیر فلکه کشویی دارد، همان کاکردی است شیر چاقویی برای آن طراحی شده است؛ یعنی توانایی قطع و وصل جریان سیال های چسبنده، با ویسکوزیته بالا، پودرها و خمیرها. بنابراین، برای چنین کارکردهایی، شیر کشویی چاقویی قطعا بهترین انتخاب خواهد بود. 


⚡ امیدواریم با اطلاعات ارائه شده در این مطلب توانسته باشیم به سوالات شما در مورد شیر کشویی چاقویی پاسخ دهیم. در صورت وجود هر گونه ابهام، سوالات خود را از طریق بخش نظرات در انتهای همین صفحه مطرح نمایید و برای دریافت مشاوره با کارشناسان ولو ایران تماس حاصل نمایید.⚡

021-22568705