بالاخره چطور بدانیم یک شیر استنلس استیل است؟

شیرآلات استنلس استیل به دلیل ماهیت متریال آن­ ها در سیستم هایی استفاده می شوند که با سیال خورنده سر و کار دارند. بنابراین، انتخاب درست شیرآلات مناسب برای این سیستم ها به دلیل حساسیت بالایی که دارند، بسیار حائز اهمیت است. شیرهای استنلس استیل با عناوین مختلفی شناخته می شوند که تفاوت هایی نیز یا یکدیگر دارند. شیرهای استنلس استیل با عناوینی نظیر استیل 304، 316، CF8، CF8M، SCS13 و دو نوع دیگر 304L و 316L و غیره شناخته می شوند. 

ولو ایران در مطالب مختلفی به تفاوت ­های انواع استنلس استیل پرداخته است به همین دلیل در این مطلب به ذکر خلاصه ای از تفاوت ها بسنده می کنیم. چرا که اصل هدف این مطلب چیز دیگری است. عمده تفاوت میان استنلس استیل 316 و 304 به مقاومت بالای استیل 316 در برابر خوردگی مربوط می شود که آن هم عمدتا به دلیل وجود عنصر مولیبدن در آن فرمول آن است. شیر آلات استنلس استیل با نام گذاری مشابه و دارای پسوند L هم در مواقعی به کار می روند که یا از اتصال جوشی استفاده می شود و یا در اثر تهاجم اسیدی، احتمال فقر کروم و خوردگی بین دانه ای وجود دارد. دو اصطلاح CF8M و SCS نیز به ترتیب به استیل 316 و استنلس استیل ریخته گری گفته می شود. 

حال برویم سر اصل مطلب، بازار شیرآلات استنلس استیل حدود دو سه سالی است که بسیار مهیج شده است 😁. انواع مختلف شیرها، برندها و قیمت های گاها وحشتناک. بله، درست خواندید، وحشتناک !!! از زمانی که واردات محصولات فولادی و برخی اقلام شیرآلات استیل توسط دولت محدود شد، بازار استیل روز به روز عجیب تر شد و ترفندهای جدیدی ظهور کردند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. 
از منظر علم مدیریت، بدترین حالت برای یک صنعت این است که بازیگران درگیر در آن صنعت وارد جنگ قیمتی شوند. جنگ قیمتی نه به نفع مصرف کننده است و نه به نفع فروشنده و بیشترین ضرر این جنگ قیمتی متوجه حال مشتری و مصرف کننده خواهد بود 😟. حتما می پرسید چرا؟ پس ادامه مطلب را دنبال کنید !!! 

زمانی که جنگ قیمتی شکل می گیرد، هر فروشنده ای سعی می کند کم ترین پیشنهاد قیمتی ممکن را ارائه دهد. از طرفی هر محصولی حداقل قیمت خالص مشخص به خود را دارد و عملا پایین آوردن قیمت از یک حدی به بعد، امکان پذیر نیست. حال تصور کنید چه اتفاقی رخ می دهد؟ فروشنده مجبور است برای باقی ماندن در رقابت از کیفیت، ابعاد، متریال و ... شیر بزند تا بتواند قیمت مناسب تر پیشنهاد دهد. برخی دیگر برندهای کم کیفیت را با انواع ترفندهایی نظیر حکاکی و گاها تعویض دسته شیر، به قیمت برندهای اصلی به فروش می رسانند. تازه بحث زیان مشتری به اینجا ختم نمی شود. در این شرایط جنگ قیمتی، فرض کنید چند نفر هم محصولات برندهای شناخته شده را موجود داشته باشند. قیمت پیشنهادی آن ها را می توانید تصور کنید؟ بله درست حدس زدید، اصل «هرچیز کمیاب، گران است». همانطور که ملاحظه نمودید، جنگ قیمتی، یک صنعت را از حال خوب آن که همان شرایط برد – برد در همه معاملات است، به بدترین حالی که یک صنعت می تواند داشته باشد می کشاند که همان رابطه باخت – باخت که عملا بسیار بیشتر از فروشنده به مشتری و مصرف کننده ضرر می رساند، می کشاند. 

برای این که برای گفته های فوق سندی داشته باشیم، در ادامه به ارائه نمونه هایی از این ترفندها خواهیم پرداخت. 


شیرآلات استنلس استیل


تصاویر فوق نمونه ای از چندین مورد از حک هایی است بر روی انواع شیرآلات و اتصالات پیاده می شوند تا به جای برند اصلی به فروش برسند. از بحث اخلاقی ماجرا که بگذریم، چنین اقداماتی می تواند سبب سلب اعتماد از صنعت و بالاتر از آن، وارد آمدن خسارت های جبران ناپذیر در سیستم هایی که از این شیرآلات استفاده می کنند، شود. 


شیر توپی استنلس استیل


شاید با خود فکر کنید دو تصویر فوق مربوط به سه سایز مختلف شیر توپی استنلس استیل است 😒. نه !!! صبر کنید، هر سه شیر توپی که در تصویر مشاهده می کنید دارای سایز (قطر داخلی) یکسانی هستند و تفاوت آن ها در ضخامت، وزن، طول شیر و قیمت آن هاست. بنابراین، اگر استعلام شما فقط بر مبنای پیشنهاد قیمت است، باید بگوییم که شما مستعد فریب خوردن هستید !!!

برای این­که یک طرفه به قاضی نرفته باشیم نگاهی هم به طرف دیگر ماجرا داشته باشیم. احتمالا شما که در حال خواندن این مطلب هستید دو رویکرد نسبت این قسمت داشته باشید: یا خشنود خواهید بود که راه های احتمالی فریب خوردن در خرید و فروش شیرهای استنلس استیل را فرا گرفته اید و یا خشمگین خواهید شد. هر دوی این رویکردها مثبت است و نتیجه ای است که ما برای آگاهی بخشی به دنبال آن هستیم و طبیعتا ریسک آن را پذیرفته ایم. حال برویم سر اصل مطلب ... 

بخشی از دلایلی که امروزه این صنعت دچار جنگ قیمتی شده بر می گردد به شایر خاص کشور، بخش دیگر آن مستقیما متوجه عدم رعایت اخلاقیات از طرف فروشنده ها و تأمین کننده هاست و بخش نهایی به دلیل عدم شناخت عمیق مصرف کننده/ مشتری از شرایط صنعت است. پایبندی سفت و سخت مشتری بر روی دیتا شیت ها و داده های محصولی که تامین دقیق آن مستلزم وجود روابط آزاد با برندهای بین المللی است، سبب شده تا فرایندهای کاتالوگ سازی و دیتاشیت سازی در صنعت فراگیر شود. 

علاوه بر این، لازم به ذکر است که این حق طبیعی هر مشتری و مصرف کننده ای است که محصول مدنظر خود را با «مناسب ترین قیمت» و «کیفیت» خریداری کند. همان طور که مشخص است، تفاوت فاحشی است بین مناسب ترین قیمت و کم ترین قیمت ممکن. زمانی که اهرم فشار بر کم ترین قیمت باشد، زمینه ظهور انواع بی اخلاقی ها فراهم می شود. چرا که کم ترین قیمت، حاشیه سود فروشنده را تهدید می کند و فروشنده مجبور به تأمین سود خود از راه های دیگر است. به همین دلیل، ما در مجموعه ولو ایران، تمام تلاش های خود را بر ایجاد یک رابطه برد – برد متمرکز کرده ایم و از رویکرد کم ترین قیمت دوری می کنیم. دلیل این امر نیز واضح است. هر کسب و کار سالمی به دنبال کسب سود و ایجاد رابطه ای مبتنی بر اعتماد است و تجربه ما در فضای کسب و کار بارها ثابت کرده است که اعتماد خریدنی  و فروختنی نیست، بلکه ساختنی است. 


هشت نکته ای که در خرید شیر استنلس استیل باید رعایت کنید !!!

احتمالا سوالی که برایتان پیش آمده است این است: خب راهکار چیه؟ در ادامه به راهکارهایی خواهیم پرداخت که می توانید با استفاده از آن ها تا حدودی از بروز چنین اتفاقاتی پیشگیری کنید. 

  1. قیمت محور خرید نکنید و در خرید شیرآلات استنلس استیل مجموعه ای از چندین معیار را در نظر بگیرید (در ادامه به آن ها اشاره می شود).
  2. انعطاف پذیر باشید و در مواردی که امکان جایگزنی وجود دارد بر تطابق دقیق محصول با دیتاشیت پافشاری نکنید.
  3. پیش از تصمیم گیری در مورد خرید، از تامین کنندگان درخواست کنید تا ابعاد شیر مدنظر اعلام کنند. مهم ترین اندازه هایی که باید بدانید، ضخامت و طول شیر است. گاها وزن شیر نیز می تواند در تصمیم گیری مناسب تر، موثر باشد. با این وجود، این امکان همیشه وجود ندارد.
  4. بیخیال برند شیر شوید. با وجود امکان حکاکی، تعویض و حکاکی پلاک و موارد دیگر، برند شیر نمی تواند عامل تعیین کننده باشد. 
  5. تأمین کننده را مجاب کنید تا متریال شیر را تضمین کند و در صورت عدم تطابق متریال شیر در هنگام آزمایش با آنچه که عنوان شده است، تمام عواقب آن را بر عهده بگیرد. 
  6. از تامین کننده ای که به وی اعتماد دارید یا رابطه همکاری طولانی مدتی با او دارید خرید کنید. قطعا چنین تأمین کننده ای بخاطر یک بار فروش، رابطه خود با شما را به خطر نمی اندازد. 
  7. قبل از خرید بررسی ها و ارزیابی های لازم را در مورد تأمین کننده انجام دهید. 
  8. ابتدا نمونه ای از محصول را جهت بررسی تهیه نمایید و پس از تایید نمونه، نسبت به خرید کل محصولات اقدام نمایید. 


امیدواریم این مطلب بتواند سهم ما را در تلاش برای ایجاد فضای کسب و کاری سالم در صنعت ادا کرده باشد و توانسته باشیم آگاهی لازم را ایجاد کرده باشیم. صداقت و تعهد از ارزش های محوری کسب و کار ماست و افتخار ما این است که در طی سال ها حضورمان در این صنعت، همواره در حفظ این ارزش ها کوشیده ایم. به همین دلیل است که در بخش شیرآلات فولادی دسته بندی ما بر اساس برند خاصی انجام نشده است. در پایان باید بگوییم که :


⚡ کسب و کارها در طول تاریخ، از هیچ چیزی به اندازه فقدان اعتماد لطمه نخورده اند.⚡