حتما اسم پرینترهای سه بعدی و سر وصدایی که در تولید اشیای مختلف از اشیای پلاستیکی گرفته تا گوشت و خیلی چیزهای عجیب و غریب دیگر به پا کرده اند به گوشتان رسیده است. پرینترهای سه بعدی به راستی انقلابی در تولید قطعات و اشیا محسوب می شوند که می توانند بسیاری از فرایندها را تسهیل و تبع آن هزینه های تولید را کاهش دهند. امروزه در صنایع مختلفی می توان از پرینترهای سه بعدی استفاده کرد؛ با این حال، هنوز راه درازی در پیش است تا استفاده از این دستگاه های جادویی به مرحله بلوغ خود برسد و به عنوان دستیارانی خبره به کمک انسان ها بیایند. 

در چندسال اخیر خبرهای مختلفی در مورد پرینترهای سه بعدی از گوشه و کنار دنیا به گوش می رسد که شاید برخی از آن ها شگفت آور و غیرقابل باور به نظر برسند. یکی از ادعاهای شگفت انگیز در مورد این دستگاه ها، برنامه کشور امارات متحده عربی برای ساخت خانه هایی با کمک آن ها بوده است. از این ها که بگذریم، سوال شاید عجیب و غریبی که ذهن ما را به خود درگیر کرده، این است که آیا این دستگاه ها در صنعت شیرآلات نیز با استقبال روبرو خواهند شد؟

شاید برای شما هم جالب باشد که چطور می توان از چاپگرهای سه بعدی در حوزه شیرآلات صنعتی استفاده کرد؟ تبریک میگوییم، این سوال ما هم هست. برای گرفتن پاسخ این سوال تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

دیوید سیر هم دقیقا سوال ما را در ذهن داشته و برای یافتن پاسخی برای آن به یکی از تولیدکنندگان شیرآلات صنعتی مراجعه کرده است. شرکتی که دیوید به آن مراجعه کرده است تولید کننده شیرآلات صنعتی سنگین، بزرگ و پیچیده است. مدیر بازاریابی شرکت در پاسخ به این سوال که «با توجه به جثه عظیم شیرآلاتی که تولید می کنید برای من جای تعجب است چگونه می توانید از پرینترهای سه بعدی استفاده کنید؟ » به ماکت های روی کمدش اشاره می کند و با لبخندی که بر گوشه لبانش نشسته، با آرامش خاصی اشاره می کند که به این صورت ...


شیر توپی تولید شده با پرینتر سه بعدی


در ادامه اضافه می کند که: «این ها تنها تعداد محدودی از نمونه هایی هستند که ما با استفاده از چاپگرهای سه بعدی تولید کرده ایم. این مدل ها سبک و ارزان قیمت هستند و حمل و نقل آن ها آسان است. این بهترین چیزی که ما می توانیم داشته باشیم. در واقع، بسیاری از افراد راغب به خرید شیرآلات یا آن هایی که می خواهند در مورد آن ها بیشتر بدانند، نیاز به بررسی دقیق تری دارند، آن ها می خواهند ببینند این شیرآلات چگونه کار می کنند. سپس، آن ها شروع به پرسیدن سوالات بیشتر می کنند. در حقیقت، این مدل های تولید شده به کمک پرینتر سه بعدی، ابزاری مناسب برای شروع مکالمات با مشتریان راغب ما هستند». این مدل های کوچک شده و سبک، به عنوان یک فرشته نجات به کمک شرکت های تولید کننده شیرآلات سنگین آمدند و به آن ها این امکان را دادند تا بتوانند به راحتی محصولات خود را در نمایشگاه ها در معرض دید عموم بگذارند.

بیشتر اوقات مدل های تولید شده از جنس پلاستیک هستند، اما برخی از قطعات فلزی شیرآلات نیز با استفاده از پرینتر سه بعدی قابل تولید هستند. یکی از نقاط قوت این دستگاه ها این است که می توان با استفاده از آن قطعات پیچیده را به راحتی تولید کرد که نتیجه آن می تواند صرفه جویی در زمان و هزینه ها باشد. 

به طور کلی، با این که استفاده از فناوری پرینت سه بعدی در حوزه تولید شیرآلات صنعتی از چندی پیش آغاز شده است، هنوز راه زیادی در پیش است. انتظار می رود استفاده گسترده تر از این فناوری در صنعت تولید شیرآلات در آینده فرایندهای تولید در این صنعت را دگرگون کند و فرصت ها و چالش های جدیدی را پیش روی تولید کنندگان قرار دهد. باید منتظر ماند و دید چقدر این فناوری مورد استقبال بازیگران صنعت واقع می شود.