شیر ایمنی چست؟

 شیر ایمنی نوعی از شیر است که جهت کنترل فشار در دیگ بخار و مخازن تحت‌ فشار استفاده می‌شود. هدف اصلی از استفاده از شیر ایمنی محافظت از جان افراد، تجهیزات، زیرساخت ­ها و محیط‌زیست است. شیر ایمنی به‌ گونه‌ای طراحی و ساخته می­ شود که در هنگام بالا رفتن فشار یا دما در مخزن، به‌طور خودکار وارد عمل شده و مقداری از محتویات مخزن را تخلیه می‌کند و هم­چنین از هدر رفت سیال پس از تخلیه مقدار اضافی آن و بازگرداندن سیستم به حالت عادی، جلوگیری می­ کند.

دسترسی سریع
دلیل استفاده از شیر ایمنی چیست؟
دلیل افزایش بیش از حد فشار چیست؟
انواع شیر ایمنی و کاربرد آن در صنایع


دلیل استفاده از شیر ایمنی چیست و مورد استفاده صحیح آن در کجاست؟

شیر ایمنی، یک وسیله ایمنی است که در اغلب موارد به‌ عنوان آخرین لایه دفاعی در سیستم در نظر گرفته می ­شود؛ بنابراین، باید اطمینان حاصل شود که شیر ایمنی هر زمان که نیاز باشد و تحت هر شرایطی قابلیت عملیاتی خود را حفظ­ کند. شیر ایمنی یک شیر فرایندی یا تنظیم فشار نیست؛ بنابراین، نباید به‌ اشتباه برای چنین کارکردی مورداستفاده قرار گیرد. درنتیجه، شیر ایمنی باید تنها برای حفاظت از سیستم در برابر افزایش فشار یا دمای بیش‌ از حد که برای سیستم خطرآفرین است، مورداستفاده قرار گیرد و این تنها مورداستفاده صحیح از شیر ایمنی است.

 

جهت استعلام قیمت و موجودی شیرآلات بخار و ایمنی با کارشناسان ولو ایران تماس حاصل فرمایید.


دلیل افزایش بیش از حد فشار در سیستم چیست؟

دلایل متعددی برای افزایش بیش‌ از حد پیش‌بینی‌شده فشار در یک سیستم یا مخزن وجود دارد. بخش چهارم استاندارد API 521/ISO 23251 جزئیات دقیقی از دلایل افزایش بیش‌ از حد فشار ارائه می­ کند که رایج­ ترین آن­ ها عبارتند از:

 • مسدود شدن سیستم تخلیه
 • قرار گرفتن سیستم در معرض آتش یا حرارت غیرعادی
 • انبساط حرارتی
 • واکنش شیمیایی
 • اختلال در سیستم مبدل حرارتی
 • ازکارافتادن سیستم خنک کاری

هر یک از موارد بالا ممکن است به‌تنهایی یا به‌صورت جداگانه از دیگری رخ دهد. هم چنین ممکن است چندین مورد از موارد بالا به‌صورت هم­زمان به وقوع بپیوندد. فشار تخلیه‌شده در اثر وقوع هر یک از موارد بالا، متفاوت خواهد بود. معمولاً بیشترین افزایش فشار مربوط به واکنش شیمیایی و کمترین آن مربوط به انبساط حرارتی است.

زمانی که هر یک از موارد بالا رخ می­ دهد، فشار سیستم از حدی که از پیش برای آن پیش‌بینی‌شده است، فراتر رفته و سیستم در معرض خطر قرار می­ گیرد. در چنین حالتی، این وظیفه شیر ایمنی است که به‌موقع وارد عمل شود، فشار را تعدیل کند و سیستم را در برابر خطر به وجود آمده محافظت نماید.

 

انواع شیر ایمنی و کاربرد آن در صنایع مختلف

شیر ایمنی در صنایع مختلفی ازجمله پالایش نفت، پتروشیمی، ساخت مواد شیمیایی، پردازش گاز طبیعی، تولید برق، صنعت غذایی، صنعت آرایشی و بهداشتی و همچنین صنایع دارویی کاربرد دارد.

شیر ایمنی معمولابه نام‌های متفاوت زیر شناخته می ­شود درحالی‌که هرکدام ازنظر کارکرد متفاوت هستند:

 • شیر فشار  (pressure relief valve)
 • شیر ایمنی فشار (pressure safety valve)
 • شیر اطمینان (relief valve)

 تفاوت شیر فشار و شیر ایمنی فشار در این است که شیر فشار یا PSV، دارای یک اهرم دستی برای باز کردن شیر در مواقع اضطراری است.

 • شیر اطمینان (relief valve): سیستم خودکاری است که با فشار استاتیک در مخزن بزرگی از سیال شروع به کار می­ کند و به‌طور اختصاصی با افزایش فشار باز می­ شود.
 • شیر ایمنی (safety valve): سیستم خودکاری است که فشار استاتیک بر روی گاز را کاهش می ­دهد و معمولاً با صدای ناگهانی شروع به کار می ­کند.
 • شیر ایمنی – اطمینان (safety relief valve): سیستم خودکاری است که فشار استاتیک بر روی مایع و گاز را کاهش می­ دهد.
 • شیر ایمنی – اطمینان باقابلیت کنترل از راه دور (Pilot-operated safety relief valve): سیستم خودکاری است که قابلیت کنترل فشار استاتیکی از راه دور (از سمت خود دستگاه به‌منظور حفاظت) را دارا است.
 • شیر ایمنی فشار پایین (Low pressure safety valve): سیستم خودکاری که فشار استاتیک بر روی گاز را کاهش می­ دهد و زمانی کاربرد دارد که تفاوت بین فشار مخزن و فشار اتمسفر محیط کم باشد.
 • شیر ایمنی فشار خلأ (vacuum pressure safety valve): سیستم خودکاری است که فشار استاتیک بر روی گاز را کاهش می دهد و زمانی کاربرد دارد که تفاوت فشار مخزن، منفی و نزدیک به فشار محیط باشد.
 • شیر ایمنی فشار کم و خلأ (Low and vacuum pressure safety valve): سیستم خودکاری است که فشار استاتیک بر روی گاز را کاهش می­ دهد و زمانی کاربرد دارد که تفاوت فشار مخزن، منفی یا مثبت و نزدیک به فشار محیط باشد.

 

جهت استعلام قیمت و موجودی شیرآلات بخار و ایمنی با کارشناسان ولو ایران تماس حاصل فرمایید.

02122568705